Prediktivní nástroj na hodnocení rizik a kriminogenních potřeb odsouzených, který je součástí Vězeňského informačního systému (VIS). Prvotní verzi nástroje v prvotní fázi vytvářel širší tým odborníků z Vězeňské služby a Probační a mediační služby (2005-2008). Jeho finální podobu dotvořil (např. výpočty rizik, škálu rizik), validizoval, elektronizoval a uvedl do penitenciární praxe pracovní tým Vězeňské služby ČR (2008 – 2012).
Pomocí nástroje se zpracovává vstupní Komplexní zpráva, na jejíž výstupy navazuje Program zacházení odsouzených. Nástroj posuzuje pravděpodobnost opětovného selhání odsouzeného na základě:
- výpočtu statického rizika z údajů o kriminálním chování,
- výpočtu dynamického rizika vyhodnocujícího celkem 48 rizik v 7 základních životních oblastech,
- odhadu způsobení újmy a specifikace potenciální oběti na základě analýzy trestné činnosti,
- vyhodnocení motivace a sebehodnocení
Kam nástroj SARPO zařadit
V mezinárodním srovnání je SARPO prediktivním nástrojem poslední generace, svým způsobem ojedinělým ve střední Evropě. Vedle statických obsahuje rovněž dynamické a protektivní faktory a pracuje s responzivitou odsouzených. SARPO není diagnostickým nástrojem např. ve smyslu psychologických testů. V současnosti byl v rámci změny vnější diferenciace (redukce typů věznic) propojen s novým mechanismem vnitřní diferenciace odsouzených při vyhodnocování jejich rizik a stanovení jejich umístění do oddělení se stupněm zabezpečení.
Na čem SARPO staví
- empirických poznatcích mezinárodních studií,
- přesně definovaných zdrojích dat,
- výpočetních vzorcích ověřeném opakovanou analýzou dat,
- potřebách každodenní penitenciární praxe.