Dokončení projektu „Snižování rizik odsouzených prostřednictvím intervenčních programů“
Vězeňská služba úspěšně završila projekt „Snižování rizik odsouzených prostřednictvím intervenčních programů“, který přinesl nové postupy inspirované norskou praxí do českého vězeňského systému. Projekt probíhal od 1. března 2020 do 30. dubna 2024 a byl financován z Norských fondů 2014–2021 s rozpočtem přesahujícím 40 milionů Kč. Zaměřil se na zavedení potřebných intervencí, jež měly usnadnit začlenění odsouzených zpět do společnosti po propuštění.
Klíčové aktivity projektu
Projekt se zaměřil na tři hlavní intervenční programy přizpůsobené potřebám vězněných osob v ČR:
1. Motivační program – pomáhá odsouzeným s nízkou motivací k účasti na odborných intervencích a připravuje je na zapojení do dalších specializovaných programů.
2. Odborná péče pro uživatele drog – program zaměřený na stabilizaci drogově závislých po nástupu do vězení, který podporuje jejich zdravotní stav a snižuje riziko recidivy.
3. Program pro otce – tento program byl vytvořen pro odsouzené otce, aby podpořil udržení rodinných vazeb a pozitivního vztahu s dětmi během výkonu trestu.
Spolupráce s norskými odborníky a supervizní podpora
Projekt probíhal v úzké spolupráci s norskými partnery, kteří poskytli cenné konzultace a sdíleli své zkušenosti. Bilaterální setkání a návštěvy norských expertů zajistily kvalitní implementaci programů a přinesly užitečné poznatky z norského vězeňského systému.
Projekt byl realizován ve spolupráci s norskými odbornými institucemi:
KRUS, národní vzdělávací instituce pro vězeňský personál, poskytla metodickou podporu pro program pro otce a motivační program.
Věznice Bastøy a Ila sdílely své zkušenosti s léčbou drogově závislých a realizací motivačních programů.
Modernizace prostor
Do projektu se zapojilo deset českých věznic, kde byly programy pilotně ověřovány. Pro tento účel byly prostory modernizovány a vybaveny s rozpočtem 20 milionů Kč. Například ve Věznici Plzeň došlo k renovaci nevyužívaných suterénních prostor, zatímco ve Věznici Rapotice byl přestavěn bývalý sklad pohonných hmot na účelové prostory pro terapeutické programy.
Výsledky projektu
Projekt obohatil služby pro vězněné osoby a zlepšil jejich vyhlídky na úspěšnou integraci do společnosti po propuštění. Zavedené programy stabilizují vězněné během výkonu trestu a přispívají k ochraně veřejného zdraví a snížení recidivy. Úspěšná realizace projektu nejen naplnila stanovené cíle, ale také přispěla k širšímu povědomí o důležitosti rehabilitace a podpory v českém vězeňství. Jednotlivé programy a jejich výsledky budou vyhodnoceny, standardizovány a rozšířeny do dalších vazebních věznic, věznic a ústavů pro výkon zabezpečovací detence.
Zveřejněné články o projektu jsou k nalezení zde
Více informací o Norských fondech a dalších projektech najdete na www.mfcr.cz a www.eeagrants.org.
Completion of the project " Strengthening the rehabilitation of prisoners through treatment"
The Prison Service has successfully completed the project " Strengthening the rehabilitation of prisoners through treatment", which brought new procedures inspired by Norwegian practice to the Czech prison system. The project ran from 1 March 2020 to 30 April 2024 and was funded by the Norwegian Funds 2014-2021 with a budget of over 40 million CZK. It focused on introducing the necessary interventions to facilitate the integration of convicts back into society after release.
Key activities of the project
The project focused on three main intervention programmes adapted to the needs of prisoners in the Czech Republic:
1. Motivation Program – helps inmates with low motivation to participate in specialized interventions and prepares them to participate in other specialized programs.
2. Professional care for drug-abusing inmates – a program aimed at stabilizing drug users after entering prison to promote their health and reduce their risk of recidivism.
3. Program for fathers - this program was created for incarcerated fathers to promote the maintenance of family ties and positive relationships with their children while incarcerated.
Collaboration with Norwegian experts and supervision support
The project was carried out in close cooperation with Norwegian partners who provided valuable consultation and shared their experience. Bilateral meetings and visits by Norwegian experts ensured quality implementation of the programmes and provided useful insights from the Norwegian prison system.
The project was implemented in cooperation with Norwegian expert institutions:
KRUS, the national training institution for prison staff, provided methodological support for the fathers' programme and the motivation programme.
Bastøy and Ila prisons shared their experience in treating drug addicts and implementing motivation programmes.
Modernization of premises
The project involved ten Czech prisons where the programmes were piloted. For this purpose, the premises were modernised and equipped with a budget of CZK 20 million. For example, in Plzeň Prison, unused basement premises were renovated, while in Rapotice Prison a former fuel warehouse was converted into purpose-built premises for therapeutic programmes.
Project results
The project enriched services for prisoners and improved their prospects for successful integration into society after release. The programmes put in place stabilise prisoners during their sentence and contribute to public health and reduce recidivism. The successful implementation of the project not only met the set objectives, but also contributed to a wider awareness of the importance of rehabilitation and support in the Czech prison system. The individual programmes and their results will be evaluated, standardised and disseminated to other detention centres, prisons and security detention facilities.
Published articles about the project can be found here
More information about the funds and programs can be found on the websites: www.mfcr.cz and www.eeagrants.org