Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 2. prosince (VS ČR) – Dalších čtrnáct odborných zaměstnanců Vězeňské služby ČR získalo ve středu 27. listopadu 2024 ve Věznici Světlá nad Sázavou osvědčení, opravňující k lektorování standardizovaného programu Zuřivec. Jedenáct stávajících lektorů absolvovalo současně intervizní setkání v programu. Standardizovaný program je určen pro odborné zacházení s odsouzenými, kteří byli účastníky násilí v blízkých vztazích.

Účastníky školení a intervize přivítala v prostorách terapeutického centra ředitelka věznice brig. gen. Mgr. Monika Myšičková. Supervizi a školení vedly lektorky a trenérky programu, který je ve Věznici Světlá nad Sázavou realizován v rámci více projektů a aktivit. Např. v rámci projektu Můžeš to zastavit, Zdravá rodina, či programu FEDDO, který je zaměřený na ženy, odsouzené za násilné trestné činy spáchané na dětech. Program Zuřivec je součástí také dalších speciálně výchovných aktivit a jen v roce 2023 jej ve Věznice Světlá nad Sázavou absolvovalo přes 160 odsouzených žen. 

„Násilí v blízkých vztazích ovlivňuje kvalitu života všech, kterých se dotýká, a znamená i enormní ekonomické zatížení pro společnost. Výzkumy a odborné zkušenosti přináší další důležitý poznatek – násilí na dětech a násilí mezi dospělými v partnerském vztahu se překrývají. Proto je tak důležité s tématem pracovat terapeuticky“, - uvedla na začátku školení Mgr.  et Mgr. Jana Pokorná, jedna z lektorek programu z Věznice Světlá nad Sázavou.

V českých věznicích funguje několik terapeutických programů pro pachatele trestných činů spojených s násilím a domácím násilím. Již v roce 2017 bylo v programech se snímkem Zuřivec ve spolupráci s norskými partnery vyškoleno 45 zaměstnanců z 18 věznic, nyní se jejich počet ještě zvýšil.

Film Sinna Mann (Zuřivec) byl natočen podle oceněné knihy Zuřivec Gro Dahlové a Sveina Nyhuse. Animovaný film pojednává o rodině malého chlapce, který je svědkem násilí otce na matce. Zobrazuje svět vnitřního prožívání a vyvolává mimořádně silné emoce, s nimiž se dále terapeuticky pracuje. Jak se ukazuje v praxi, terapeutické programy snižují pravděpodobnost opakování násilných vzorců chování. Posláním programů ve výkonu trestu odnětí svobody je snižovat nebezpečnost a pravděpodobnost recidivy u rizikových pachatelů trestné činnosti vykonávajících trest odnětí svobody a tím přispívat k ochraně společnosti. Hlavním cílem takových programů je změna rizikových postojů, hodnot, vzorců myšlení a chování směrem k sociálně žádoucím formám.

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Platforma X

Další aktuality v kategorii

Žádné aktuality nenalezeny.