Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
První dubnové sobotní ráno bylo mrazivé, ale slunečné. Právě to dávalo předzvěst tomu, že první ročník běhu světelskou cyklostezkou proběhne za příznivého počasí. Na start pětikilometrové trasy se 2. dubna postavilo celkem 78 běžců, od nejmladšího 13letého po nejstaršího 70letého. Mezi běžci byl i Jan Růžička, zaměstnanec věznice, a ač jde o velkého sportovce a jednoho z členů štafet Yellow Ribbon Run, jednalo se o jeho první běžecký závod v životě. Díky ochotě pořadatelů závodu vyběhly na trať cyklostezky i tři odsouzené ženy. Odsouzené za sebou mají tři měsíce běžeckého tréninku na Yellow Ribbon Run v areálu světelské věznice a každá bez větších problémů již uběhne svoji vyměřenou část štafety, tedy 10 km. Měsíc před startem pražského maratonu, v rámci kterého se štafeta se žlutou stužkou poběží, si tak v reálném závodě mohly poměřit síly a porovnat natrénovanou kondici s ostatními běžci. Závod byl rozdělen do 2 ženských a 3 mužských kategorií. Jan Růžička se v rámci svojí kategorie s časem 0:22:29 umístil na krásném třetím místě. Odsouzené ženy doběhly do cíle cca po půl hodině. Běh cyklostezkou představoval o polovinu kratší trasu, než bude trasa štafetová. Ale jednalo se o skvělou příležitost, jak si vyzkoušet hromadný start či natrénovat rozložení sil. Po celý závod panovala příjemná atmosféra, která byla dána skvělou organizací pořadatelů. A právě pořadatelům - Sportovnímu zařízení města Světlá nad Sázavou, konkrétně panu Roseckému, a světelskému spolku AZ Tým – patří velké poděkování, když odsouzeným ženám umožnili odpuštěním startovného jejich účast na běhu cyklostezkou.