Věznice Plzeň
Ve věznici Plzeň mají kulturní akce své místo
Odsouzení, popřípadě též obvinění ve Věznici Plzeň, si nemohou stěžovat na nedostatek kulturních programů.
Za posledních přibližně pět let jsme měli možnost na Borech „zažít“ například houslového virtuosa Romana Patočku, mistra kytary Prof. Štěpána Raka, folkové Duo Dubnička & Lahoda nebo slovenský old time band Funny Fellows, kteří sršeli humorem, dobrou náladou a příjemnou hudební nostalgií. Rockové decibely byly zastoupeny plzeňskou punkovou legendou Znouzectnost, talentovanými i apelativními Lucky Losers z Vrchlabí a velmi působivým pražským Trabadem, dechno-rockovou skupinou, která jede…
Koncertů se účastní vybraní odsouzení napříč specifickými úseky věznice. Na ryze křesťanské hudební programy docházejí muži, kteří se hlásí k této víře nebo s ní sympatizují. Atmosféra na takovýchto koncertech je často nápadně jiná, obohacena duchovním přesahem a zprostředkovali nám ji interpreti jako písničkářka Eva Henychová, metalový matador Láďa Křížek, pražští rockeři Citová záležitost a farní „praise & worship“ společenství Koinonia sv. Jana Křtitele z Plzně-Litic. Letos v prosinci k nám se svým sólovým projektem zavítal Roman Dragoun, známý z legendárních brněnských art rockových formací Progress 2 či Futurum. Ve věznici v rámci adventního koncertu odehrál hudební program s nepsaným názvem Zdroj, v němž se představil coby zpěvák a špičkový hráč na klávesové nástroje. Hudbu složil na texty svého otce, akademického malíře Františka Romana Dragouna a básníka Milana Prince.
Hudební akce jsou ve věznici pořádány přibližně třikrát za rok, zpravidla o Velikonocích, letních prázdninách a v Adventu. V „mezidobí“ však mají odsouzení příležitost dostat „výživný pokrm“ pro svůj rozum a myšlení v podobě odborných besed a přednášek. Tak například letos přijal pozvání akad. arch. David Vávra, který se během besedy s vězni podělil o řadu zajímavých zkušeností a zážitků týkajících se divadla Sklep, natáčení úspěšného a divácky hojně sledovaného dokumentárního seriálu Šumná města nebo Šumné stopy. Jeden z dílů oblíbeného seriálu David Vávra promítal. Vězni se tak mohli dozvědět poutavý příběh českého architekta A. Raymunda o jeho "profesních stopách", které zanechal v Japonsku. David Vávra promluvil též o svých cestách (například na vojenskou základnu v Afghánistánu, kde spolu s divadlem Sklep hráli našim vojákům na misi) a o tom, na čem se aktuálně architektonicky podílí.
Začátkem července jsme na Borech mohli přivítat dalšího vzácného hosta, známého z odborných publikací i televizní obrazovky, amerického profesora Igora Lukeše. Prof. Lukeš je český historik od 70. let žijící v Americe a honorární konzul České republiky v Bostonu. Vystudoval filosofii a historii na Univerzitě Karlově, působí jako profesor historie a mezinárodních vztahů na Boston University se zaměřením na historii a politiku střední a východní Evropy a současného Ruska. Byl členem Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Přispívá do českých novin a časopisů. Ve Věznici Plzeň přednášel na nadmíru aktuální téma „Situace na Ukrajině, ruská propaganda a české veřejné mínění“.
Hudební tvorba, popřípadě odborné přednášky si (právě díky rozmanité nabídce) mezi vězněnými osobami našly mnoho věrných posluchačů, kteří ze zážitku žili několik dalších dnů nebo dokonce týdnů. Hudba a umění vůbec je mocným „nástrojem zacházení“, zklidňuje mysl, kultivuje duši a působí též na charakter a chování člověka. Je výrazným motivačním elementem i vhodnou alternativou k účinným represivním akcentům zacházení vězněnými osobami.
Blažej Pelán
Fotogalerie
Další aktuality v kategorii
Žádné aktuality nenalezeny.