Věznice Pardubice
Závěrečné zkoušky ukončeny
PARDUBICE 26. června 2022 (VS ČR) – Nestor české kuchyně Václav Šmerda se aktivně zúčastnil závěrečných zkoušek oboru Kuchař – číšník, které v době od 2. června do 22. června probíhaly ve Školském vzdělávacím středisku Věznice Pardubice.
K závěrečným zkouškám se dostavilo ze dvou tříd celkem 24 studentů. Letos poprvé se závěrečné zkoušky skládaly v 3 letém „H“ oboru 65-51-H/01 (ještě vloni byl 2 letý „E“ obor Práce ve stravování). Celkem 22 odsouzených úspěšně studijní obor ukončilo, 2 budou absolvovat opravné zkoušky (jeden z písemné a jeden z ústní části). Verdikt „prospěl s vyznamenáním“ si vyslechlo 7 odsouzených (3 z nich měli dokonce samé jedničky).
Studenti nejdříve absolvovali písemnou zkoušku, proběhla elektronickou formou (na počítači), kdy se každému odsouzenému automaticky vygenerovalo jedinečné téma z banky úkolů. Ve dnech 6. – 17. června pak probíhala praktická část. Jeden den dohled nad praktickou částí měl nestor české kuchyně Václav Šmerda, držitel mnoha prestižních ocenění na mezinárodní úrovni, který ve svých 70 letech nezahálí. Učí budoucí kuchaře v odborné škole v Poličce a do Pardubic si „odskočil“. Tudíž dohled nad praktickou částí v oboru gastronomie měl jeden z nejpovolanějších. V minulosti se na ŠVS účastnil i akce Master chef.
Praktická část probíhala ve dvou cvičných školních kuchyňkách. Odsouzení pracovali ve dvojicích, kdy si vylosovali, zda budou připravovat bramborovou polévku, játra na cibulce s rýží, nebo kulajdu či kapustový karbanátek se šťouchanými brambory. Jako desert pekli všichni muffiny zdobené lesním ovocem a šlehačkou.
Poslední část zkoušek probíhala dne 21. a 22. června. Na ústní část závěrečných zkoušek přijel ředitel SOU VS ČR a jeho zástupce, jako host také vedoucí ŠVS z Příbrami, kteří byli velmi mile překvapeni připraveností některých studentů. Jejich odpovědi prý byli natolik vyčerpávající, že nebylo nutné klást doplňující otázky.
Předsedkyně závěrečných zkoušek paní Iva Procházková zhodnotila celý průběh zkoušek. Vyjádřila spokojenost nad celkovými výsledky a popřála absolventům uplatnění v profesním životě. Slavnostně společně s třídními učiteli předala vysvědčení, na kterých nesmí být viditelné, že bylo získáno ve výkonu trestu odnětí svobody.
Jak to vypadá v praxi, si hned 4 odsouzení vyzkouší, neboť přenesou svoje nově nabyté zkušenosti a vědomosti do jejich nového pracovního zařazeni na ústavní kuchyni.
Jak zkoušky prožívali odsouzení? „No, nejdřív jsem byl naštvaný, protože jsem si vytáhnul vejce. A mluvte 30 minut o vejcích. Ani básníci by mi nepomohli. Ale pak jsem se rozmluvil a dokonce jsem komisi rozesmál. Ptali se, jak bych udělat omeletu. Moje odpověď byla: „Jak jinak, než dobře!“ Následoval smích. Pak jsem samozřejmě řekl technologický postup. Nebo další dotaz, z kolikati vajec bych dělal omeletu. „Pro sebe ze sedmi, ale standardně se dělá ze 2 až 3 vajec.“ byla moje odpověď.“
Další odsouzený to jednoslovně shrne: „Oddech.“ Jiný dodává: „Nervozita byla velká. Záleželo mi na tom. Co teď se mnou bude? Ještě 6 let před sebou. Ale jsem rád, že to mám a že se pak budu moct zapojit.“ zuj