Věznice Ostrov
Rozhovor se zakládajícím členem týmu komunitně terapeutického programu u odsouzených, který působí jako speciální pedagog ve Věznici Ostrov
Ostrov 1. dubna 2025 (VSČR) Jiří Vorel pracuje ve Věznici Ostrov jako speciální pedagog a je jeden ze zakládajících členů týmu Specializovaného oddělení pro odsouzené s poruchou osobnosti a chování, způsobenou užíváním návykových látek. V tomto rozhovoru nám přiblíží okolnosti, které jej dovedli k práci s uživateli drog, sdělí své zkušenosti a zamyslí se nad potřebou speciálního zacházení s vězni. Letošní rok 2025 je pro tým pracovníků odborného zacházení ve vězeňství velmi významný 20 lety trvání specializovaného oddělení. Jak bylo zmíněno, pan Vorel je zakládajícím členem a spoluautorem projektu speciálního zacházení s vězněnými osobami, které jsou rizikové pro společnost v oblasti závislostního chování.
Věznice Ostrov: Jak jste se k práci s drogově závislými vlastně dostal?
Pan Vorel: Vězeňská služba prochází různými koncepčními změnami. Bylo to v období, kdy se ve Věznici Ostrov ukončila činnost „SONO“ speciálního oddělení nepracujících odsouzených, později pod názvem Oddělení specializovaného pro výkon trestu odsouzených trvale pracovně nezařaditelných ve věznici s ostrahou. Byla a je to vlastně kategorie odsouzených důchodců a pracovně nezařaditelných odsouzených. Někdy v roce 2004, kdy se měnila profilace věznice a stávající tým odborných zaměstnanců v ubytovně přemýšlel, co dál, aby se složení týmu zachovalo. Vzhledem k nárůstu vězněných uživatelů návykových látek, jsme se vydali tímto směrem a připravili projekt oddělení Specializovaného pro výkon trestu odsouzených s trvalou poruchou osobnosti a chování, způsobenou užíváním psychotropních látek. Vzhledem k tomu, že to bylo období, kdy i Generální ředitelství podporovalo vznik specializovaných oddělení pro uživatele návykových látek, dostali jsme zelenou k přípravě. S další členkou týmu psycholožkou Vlaďkou Rambouskovou, jsme tedy vytvořili projekt, manuál a připravili zahájení činnosti nově vzniklého oddělení. Žádné zkušenosti s komunitně terapeutickým programem jsme neměli, a tak jsme čerpali zkušenosti od vlastně nejstaršího specializovaného oddělení, které je ve Věznici Plzeň a mimochodem, letos mají 30 let trvání. V roce 2005 přišlo rozhodnutí o vzniku oddělení, to je zrovna letos 20 let. Ve spolupráci s Krajským úřadem Karlovy Vary a krajskou protidrogovou koordinátorkou oddělení bezpečnosti a prevence Martinou Valentovou se nám podařilo zrealizovat v prostorech Krajské knihovny vernisáž výstavy „Čistej život“ s doprovodnou konferencí k tématu prevence a léčby závislostí ve výkonu trestu odnětí svobody.
Věznice Ostrov: Jak se Vaše životní zkušenosti promítají do Vaší práce speciálního pedagoga ve věznici?
Pan Vorel: Jsem původní profesí učitel, komunikační dovednosti a zkušenosti ze vzdělávacího procesu a z výchovy se hodí ve věznici i nyní. Některé současné „klienty“ jsem i učil. Začínal jsem ve věznici na pozici vychovatele, myslím, že to je pro speciálního pedagoga velmi dobrá zkušenost. Vzhledem ke skutečnosti, že práce v komunitně terapeutickém programu pro mě byla nová, hodně věcí se člověk musel naučit. Prošel jsem několika sebezkušenostními výcviky, čerpal jsem zkušenosti ze stáží v adiktologických službách venku. V roce 2017 mi bylo i vydáno rozhodnutí k výkonu nelékařských zdravotnických povolání v oboru adiktologické péče. Učím se stále. Velkou výhodou a asi i nezbytností, je fungující tým se stejným naladěním, kde si všichni navzájem pomáhají v rámci svého odborného růstu i ve zdokonalování práce s odsouzenými v rámci programu.
Věznice Ostrov: Vnímáte nějaké úspěchy, jsou vaše výsledky vůbec vidět?
Pan Vorel: Abych byl spokojený v pracovním životě, tak je asi nutné úspěchy vnímat. Za největší úspěch považuji fungující tým lidí, které vždy rád vidím, a to jak v práci, tak i v soukromém životě. Pokud se týká práce s odsouzenými ve specializovaném oddíle, jsou posuny v jejich uvažování viditelné již během programu. Prochází fázemi a každá fáze je krokem ke změně v chování i myšlení. Každý jednotlivec, který se k drogám nevrátí a žije normální život, je velkým úspěchem. Jednak je to to neskutečná úspora peněz, které jsou na jedince vynakládány na náklady věznění. Důležitější je to, že pokud neberou návykové látky, tak většinou nepáchají trestnou činnost a tím nevznikají další oběti jejich trestné činnosti. Myslím, že každý z nás, má ve své blízkosti někoho, kdo takovou obětí byl a nemusel být. Náklady na drogový život jsou obrovské a financovány jsou hlavně trestnou činností. I z pozice rodiny takového uživatele je jejich abstinence a návrat k normálnímu životu výhrou. Kromě jiného vedeme statistiku recidivy absolventů, podle které se 60 % nevrací zpět do výkonu trestu. Pozitivní energií pro nás všechny v týmu také je, když se nám někteří ozývají i roky po propuštění se svými úspěchy i poděkováním za naši práci a lidský přístup. To nám dává motivaci pokračovat. Počty odsouzených se závislostním chováním spíše narůstají a tak je škoda, že jsme kapacitně schopni pracovat s jen malou částí potřebných.
Věznice Ostrov: prozradíte něco ze svého osobního života?
Pan Vorel: Soukromí si chráníme a neradi sdílíme své osobní věci. Snad jen, že si užívám rodinného života, blízcí mi dělají radost. Děti se úspěšně postavili na vlastní nohy, užíváme si vnoučata. Jinak jsem takový domácí kutil, rád si něco vyrobím a udělám do bytu i pro dekoraci. Chalupařím, což si také bere svůj čas zvláště v létě. V neposlední řadě jsem začal zkoušet rybařinu – příprava na důchod, až bude čas. Je důležité mít kolem sebe lidičky, kteří dodávají energii.
Závěr:
Jiří Vorel je speciálním pedagogem nejen pro oddíl, kde se pracuje s uživateli návykových látek, ale také Specializovaného oddělení výkonu trestu pro odsouzené s poruchou duševní a poruchou chování. Tedy pro odsouzené s rizikem možného páchání násilné trestné činnosti. S tímto souvisí i jeho nadstandardní pracovní zatížení spojené nejen s aktivitami ve zmíněných oddílech, ale také s plánováním logistického zabezpečení programů speciálního zacházení a čerpání účelově vázaných prostředků. Myslím, že když se za sebe podívám, máme jako tým být na co hrdí.