Věznice Ostrov
Letní škola vězeňství 2017
OSTROV 29. června 2017 (VS ČR) Ve věznici proběhla praktická část „Letní školy vězeňství“, kterou organizoval spolek Common Law Society při Právnické fakultě Univerzity Karlově a která proběhla ve dnech 25. – 30. června 2017. Výuka vězeňství na českých univerzitách zpravidla probíhá velmi omezeně, proto bylo cílem letní školy vězeňství, představit tuto problematiku právě studentům českých, moravských a slezských univerzit. Dvacet dva studentů práv, psychologie, sociologie, sociální práce, sociální patologie a dalších oborů z univerzit napříč Českou republikou se tak týden zamýšlelo nad problematikou českého vězeňství.
Od 25. do 28. 6. 2017 proběhla teoretická část, nejdříve teoretickými a filozofickými úvahami o vězeňství přednesenými filozofem prof. Janem Sokolem a ústavní soudkyní Kateřinou Šimáčkovou. Následovala největší část přednášek, která se věnovala současnému stavu vězeňství. Přednášejícími byli Michal Řeháček, Michal Petras a Pavel Horák, všichni z odboru výkonu vazby a trestu generálního ředitelství, dále Milan Svoboda z Kanceláře veřejné ochránkyně práv, hlavní psycholog VS ČR Václav Jiřička, poslankyně prof. Helena Válková a Jana Hulmáková z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. Pracovníci ostrovské věznice speciální pedagog Luboš Svoboda a vychovatelka Anita Stachová nejen povídali o práci ve vězeňství a přiblížili výkon standardního a speciálního zacházení ve Věznici Ostrov ale také připravili účastníky na návštěvu věznice.
Na teoretickou část letní školy, která se odehrála na Univerzitě Karlově v Praze, navázala praktická část letní školy, kdy se účastníci zúčastnili celodenní návštěvy ostrovské věznice. Dne 29. 6. 2017 přivítal skupinu osobně ředitel Věznice Ostrov plk. Ing. Pavel Zange. Po krátké organizační informaci nic nebránilo se již rozdělit po jednotlivých pracovištích a vstoupit přímo do prostor Věznice Ostrov. Praktická část byla velmi náročná na organizaci a dodržení času, přesto se během dne podařilo naplnit cíle a seznámit přítomné prakticky s naplňováním účelu výkonu trestu odnětí svobody ve standardních kolektivech odsouzených i ve specializovaném oddělení, kde je uplatňován speciální program zacházení s odsouzenými s poruchou osobnosti a chování způsobenou užíváním návykových látek. Další zajímavé téma bylo řešení vnější a vnitřní bezpečnosti, které fundovaně přiblížil přímo vedoucí oddělení vězeňské stráže.
Celá praktická část byla o výměně zkušeností s pracovníky věznice v různých pozicích. Počínaje vychovateli a dozorci, dále také se sociálními pracovníky, speciálními pedagogy a s psychology. I přes určité personální a prostorové limity bylo přínosné vidět, že se odborný personál věznice věnuje potřebám snižování rizik u odsouzených v různých oblastech. Ať už je to finanční zátěž, problémové sociální zázemí, pracovní uplatnění, účelné naplňování doby volna, a i nebo samotná problémová osobnost vězněných osob z hlediska násilné, drogové, nebo sexuálně motivované trestné činnosti.
Letní škola vězeňství byla rozhodně úspěšná. Účastníci měli možnost zamyslet se nad teoretickými východisky vězeňství, nad jeho praxí, nad trestní politikou, ze které vychází i nad vězeňským výzkumem. Nebývale široký vhled do reality českého vězeňství jim pak dala celodenní návštěva ostrovské věznice, kde se jim nadstandardně věnoval celý personál věznice v čele s jejím ředitelem.
Fotogalerie
Další aktuality v kategorii
Žádné aktuality nenalezeny.