Věznice Kynšperk nad Ohří
Zapojení do projektu na cestě
Věznice Kynšperk nad Ohří uzavřela Dohodu o spolupráci s obecně prospěšnou společností Člověk v tísni a stvrdila tak zapojení do projektu "Na cestě" zaměřeného na resocializaci vězňů, konkrétně na pomoc v oblasti dluhové problematiky, zaměstnání a bydlení.
Program bude navazovat na projekt Jinou cestou, kterým prošlo ve věznici od loňského roku přes 50 odsouzených. Projekt Jinou cestou obsahoval program sociálního výcviku resocializačního a preventivního charakteru a byl zaměřen na sociálně aktivizační činnosti, sociálně terapeutické činnosti a sociálně právní poradenství pro osoby, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci související se spácháním protiprávního jednání nebo s porušením společenských norem. Do projektu byl zařazen také program prevence předluženosti a pracovní a právní poradenství, zaměřený na práci s hlavními vnějšími faktory recidivy klienta jako je zadluženost, nezaměstnanost, hmotná nouze, nedostatečné dovednosti, nedostatečné kompetence, nízké právní povědomí, sociální exkluze apod. Věznice spolupracovala s organizací Člověk v tísni v rámci tohoto projektu od roku 2013.
Účelem další spolupráce je podpora sociální integrace osob, které v budoucnu opustí věznici a pomoc vyrovnat se s následky a dopady svého jednání. Cílem spolupráce je snížení zadluženosti těchto osob.
Aktivity programu směřují k rozvoji kompetencí odsouzených, ke konstruktivnímu řešení problémů a konfliktů a prohlubování komunikačních dovedností. V případě pomoci zvládání náročných životních situací mohou vězni využít sociálně aktivizační podpory, nabýt znalostí k rozvoji kompetencí konstruktivního řešení problémů a zlepšení jazykové obratnosti při úředních jednáních.
Sociální pracovnice oddělení výkonu trestu, Petra Ladžonová, dodává: ,,resocializační programy pořádané ve spolupráci s neziskovými organizacemi jsou pro vězně velmi přínosné. Znamenají podporu při vlastní iniciativě a aktivním přístupu k osobním záležitostem, které na ně čekají na svobodě, a jejichž řešení mají tendenci odkládat až na dobu po propuštění. Jedná se především o dluhovou problematiku a náhled na nelegální pracovní činnost. Lektoři resocializačních programů je učí, že je lepší připravovat se na návrat do běžného života už v průběhu výkonu trestu a usnadnit si tak následný nový start.“
Dohoda definuje hlavní témata spolupráce při realizaci dluhového poradenství vězněným osobám prostřednictvím skupinových seminářů, besed a individuálního poradenství pro uvězněné osoby.
peb
Další aktuality v kategorii
Žádné aktuality nenalezeny.