Věznice Kynšperk nad Ohří
Věznice Kynšperk nad Ohří se zapojuje do dalšího ročníku mezinárodní soutěžní výstavy v polském Sztumu
KYNŠPERK NAD OHŘÍ 10. dubna(VS ČR) - Do letošního 27. ročníku celopolské a 15. ročníku mezinárodní soutěžní výstavy vězeňského umění Sztum 2018 posílá Věznice Kynšperk nad Ohří i letos obraz dvaačtyřicetiletého odsouzeného Kolii I. T., jehož díla vloni získala ocenění za umístění na předních místech v kategorii zahraničních účastníků. Uplynulého ročníku se účastnilo celkem 18 českých věznic. Nováčkem pak bude Ladislav U. (24), jehož kresba batolete má rovněž velkou naději na úspěch.
Čtyřiadvacetiletý Ladislav kreslil už od malička. Později, asi v páté třídě, se začal o kresbu a malování zajímat více. Potom začal studovat na soukromé střední uměleckoprůmyslové škole Zámeček v Plzni obor sochařství a 3D tvorba, kde měl příležitost si vyzkoušet různé materiály od sochařské hlíny a sochařské sádry až velmi fyzicky náročnou práci s kamenem. „Poslední materiál, který jsem použil k sochařské tvorbě, je led. Je poměrně nově používaný a zatím velmi málo. Pracoval jsem pro soukromníka, který vyráběl kostkový balený led a čiré ledové bloky, ze kterých jsem potom dělal sochy a různé dekorace pro různé firemní večírky a společenské akce. Byla to zajímavá zkušenost“, pověděl. Umělecká tvorba je pro něj způsob vyjádření. „Kreslení mě baví a přináší mi klid a uvolnění, je to pro mě tak trošku něco jako meditační cvičení“, dodal.Odsouzený Kolio se začal o výtvarné umění zajímat v dětství, profesně pak po dokončení studia na Střední umělecké škole v Bulharsku. „Estetika jako taková se stala součástí mého života. Měl jsem to štěstí nasbírat zkušenosti s malbou, fotografováním, reklamou a od roku 2006 jsem se převážně živil jako kreativní počítačový grafik na volné noze, v oboru vektorová grafika. Jsem přesvědčen, že tvořivost v kterékoli podobě je jedna z nejzajímavějších a hodnotných lidských vlastností“, řekl.
Rozpadlo se mu manželství a o výtvarnou tvorbu ztratil na nějakou dobu zájem. Přišel ještě o svůj malý designerský sítotiskařský atelier a postupně pak i o výsledky své dlouholeté práce. „Dostal jsem se až na samotné dno a součástí mého života se staly pochybné známosti a drogy, které mě dovedly až do vězení“, dodal. Je rozhodnutý své lehkomyslné chyby napravit.
Organizátorem akce je Centrum kultury Sztum a Věznice Sztum, v Čechách je to pak Věznice Rýnovice, která s polskou věznicí dlouhodobě spolupracuje. Všechna díla musí být do poloviny dubna z českých věznic dopravena právě do Rýnovic, odkud poputují do Polska.
Do soutěže jsou zařazována literární a umělecká díla vytvořená lidmi ve výkonu vazby a ve výkonu trestu odnětí svobody v kategoriích sochařství, malířství, kresba, grafika, plakáty, ruční řemesla, drhání, výrobky z motouzů, chleba, hlíny aj.
Výstava popularizuje na mezinárodní úrovni vězeňskou výtvarnost, hodnotí její uměleckou úroveň, přispívá ke kulturní aktivizaci vězeňského prostředí, přičemž chápe umění jako prostředek resocializace a pravidelně se jí účastní přes polovinu českých věznic. Výstava bude v polském Sztumu slavnostně zahájena 15. června.
Fotogalerie
Další aktuality v kategorii
Žádné aktuality nenalezeny.