Věznice Kynšperk nad Ohří
Nové výstupní oddělení
Výstupní oddělení pro odsouzené, kteří se připravují na život po propuštění, bylo přemístěno do nových prostor.
Ve Věznici Kynšperk nad Ohří bylo výstupní oddělení zřízeno v roce 2002. Tehdy mělo kapacitu šest míst. O osm let později vzrostla na jedenáct a nyní na patnáct míst. Je určeno pro vězněné osoby, které se v rámci důležité fáze před očekávaným skončením výkonu trestu potřebují intenzivněji připravovat pro život na svobodě.Do výstupního oddělení jsou zařazováni zpravidla odsouzení s trestem delším než tři roky, a to šest měsíců před plánovaným výstupem z výkonu trestu. Výběr odsouzených je podmíněn také jejich motivací a snahou na sobě před výstupem z výkonu trestu pracovat. Oddělení je proto vybaveno jinak než běžný oddíl a specifická je i jeho činnost. Na programu zacházení se aktivně podílí tým odborných pracovníků složený z vychovatele, sociálního pracovníka, psychologa a speciálního pedagoga.
Snahou těchto pracovníků je připravit odsouzené na plynulý přechod do civilního života. Prioritou zůstává, stejně jako u ostatních odsouzených, pracovní zařazení. Práce má nejen ekonomické aspekty, ale i psychologické a sociální. Je důležitá pro uchování, případně získání a prohlubování pracovních návyků. Odsouzení, kteří nejsou z nějakého důvodu pracovně zařazeni, se podílejí na činnostech zabezpečujících chod věznice, vykonávají úklidové práce v areálu věznice, věnují se zahradnickým pracím nebo úklidu a zvelebování oddílu.Jedním ze specifik oddělení je větší rozsah akcí pořádaných mimo věznici. V rámci přípravy na bezproblémový přechod do civilního života navštěvují odsouzení nejrůznější instituce, na něž se po výstupu můžou obrátit o pomoc při zajištění ubytování nebo s nimiž se setkají při získávání zaměstnání. Standardní jsou návštěvy úřadů práce, PMS, K-Centra nebo Armády spásy v Karlových Varech. Pro mnohé z nich je taková návštěva prvním opuštěním věznice po dlouhých letech.
Odsouzení jsou v průběhu pobytu na výstupním oddělení motivováni k co nejsamostatnějšímu zabezpečení svých základních potřeb prostřednictvím tzv. sebeobslužných aktivit. Jedná se o činnosti, které připomínají život mimo věznici. Při těchto aktivitách se odsouzení učí připravovat jednoduchá jídla, vyžívají možnost praní, žehlení, opravy oděvů apod. K těmto účelům mají vězni k dispozici vybavenou kuchyňku, prádelnu, žehličku i šicí potřeby.Za zmínku stojí i speciálně výchovné aktivity, které jsou na tomto oddělení realizovány. Patří mezi ně výcvikový program pod vedením sociální pracovnice, jejímž cílem je nejen teoreticky, ale i prakticky připravit odsouzené na přechod do civilního života.
Sociální pracovnice poskytují rovněž metodickou a odbornou pomoc při řešení sociálních problémů (zaměstnání, ubytování), zajištění kontaktů s obecními úřady, úřadem práce, azylovým domem, společenskými organizacemi, církvemi atd. Organizují besedy se zástupci státních i nestátních institucí se zaměřením na problematiku života po propuštění z výkonu trestu. Poradenství je dále zaměřeno na seznamování s platnými právními předpisy, zajištění osobních dokladů a nácvik právních dovedností včetně vyplňování formulářů a tiskopisů a sepsání životopisu. Pro odsouzené s vyšším rizikem nezaměstnanosti a finančních problémů po propuštění jsou realizovány aktivity usnadňující orientaci na trhu práce a podporující motivaci k zaměstnání a řešení finanční situace.
Psychosociální poradenství je zaměřeno zejména na pomoc při řešení konkrétních situací a problémů odsouzených, prohloubení vztahu k rodině, praktický nácvik psychosociálních (komunikativních) dovedností, zvládání prvních okamžiků a dní po propuštění, orientaci v prostředí, posilování volních vlastností se zaměřením na morální a nekriminální jednání.V rámci komunitního setkávání se všemi odbornými zaměstnanci diskutují o aktuálních životních podmínkách a problémech za zdmi věznice, o rodinných tématech, politické, hospodářské i společenské situaci. Cílem je vést odsouzené k samostatnosti a odpovědnosti v rozhodování a k aktivnímu podílu na dění ve výstupním oddělení.Oddělení bylo doposud vyčleněno na jedné z ubytoven. Na začátku tohoto týdne se vězni přestěhovali do samostatného objektu bývalé lůžkové části ošetřovny. Cílem bylo prohloubit programy zacházení a zintenzivnit individuální práci s těmito jedinci a minimalizovat tak riziko recidivy.
Ve věznici je zřízeno také oddělení nástupní, specializované oddělení pro trvale pracovně nezařaditelné vězně, oddělení pro odsouzené věřící a se zájmem o duchovní hodnoty a bezdrogová zóna. Aktuálně je v zařízení umístěno 973 odsouzených.
Fotogalerie
Další aktuality v kategorii
Žádné aktuality nenalezeny.