Programy zacházení jsou stanovovány v souladu se Zákonem č. 169/1999Sb. a Vyhláškou č. 345/1999Sb., a to na základě žádoucích změn v postojích a chování odsouzených. Zohledňovány jsou jejich možnosti, zájmy, dovednosti a pracovní zkušenosti. Program zacházení určuje formy a metody práce s odsouzeným zaměřené na dosažení výchovného cíle. Je stanoven každému odsouzenému s trestem odnětí svobody delším než 3 měsíce.
Program zacházení zahrnuje:
- pracovní aktivity,
- vzdělávací aktivity,
- speciálně výchovné aktivity,
- zájmové aktivity,
- oblast utváření vnějších vztahů.
Některé aktivity jsou odsouzeným stanovovány povinně. Jedná se zejména o aktivity speciálně výchovné reagující na kriminogenní rizika dotyčného odsouzeného, která jej vedla k páchání trestné činnosti. Cílem těchto povinných aktivit je snížení rizika recidivy trestné činnosti. Ostatní aktivity programu zacházení jsou vybrány ve spolupráci s odsouzeným dle jeho zájmu.
Pracovní aktivity zahrnují práci odsouzených potřebnou k zajištění každodenního provozu věznice (úklidy oddílů, brigády v rámci věznice např. malování) a pracovní zařazení. Odsouzení mohou být pracovně zařazení na vnitřních pracovištích věznice (na úklidu, v údržbě, ve skladu, v kuchyni, v rozvozu stravy odsouzeným nebo jako pracovníci pomoci). Splňuje-li odsouzený kritéria pro pracovní zařazení na vnitřní pracoviště, je jeho povinností pracovat. Pro pracovní zařazení na pracovišti mimo věznici musí odsouzení splňovat potřebná kritéria a také musí souhlasit se zaměstnáním u jiného subjektu, než je věznice.
Vzdělávacími aktivitami se rozumí vzdělávání organizované školským zařízením, vedené zaměstnancem oddělení výkonu trestu či vzdělávání v korespondenčních kurzech. Ve Věznici Karviná nabízejí odborní zaměstnanci tyto vzdělávací aktivity: Dopravní výchova, Trénink paměti, Čeština a české reálie pro cizince, Základy čtení, psaní, počítání, Základy práce na PC, Všeobecné a předvýstupní vzdělávání.
Z hlediska odborného zacházení jsou nejvýznamnější speciálně výchovné aktivity vedené vychovateli terapeuty, speciálními pedagogy, psychology a sociálními pracovníky. Probíhají skupinově a některé individuální formou. Věznice Karviná má v nabídce jednotlivých oddílů různé speciálně výchovné aktivity. Jsou zaměřeny na práci s trestnou činností, na zvládání závislostí, na sebepoznání, zvládání stresu a agresivity, na rozvoj myšlení a komunikačních dovedností, na řešení dluhové situace. V neposlední řadě je nutno uvést také duchovní aktivity zajišťované kaplany věznice.
Ve Věznici Karviná jsou již dlouhodobě realizovány dva standardizované programy, a to Program 3Z (Zastav se, zamysli se a změň se) a Program VIT (Vnímám i tebe). Program 3Z je realizován s odsouzenými v oddělení věznice s ostrahou se středním stupněm zabezpečení. Vede odsouzené k vytvoření adekvátního náhledu na trestnou činnost a ke změně postojů a myšlení vedoucích ke kriminálnímu jednání. Odsouzení jsou motivováni k získání nových sociálních dovedností a k nekriminálnímu soběstačnému způsobu života po propuštění. Cílovou skupinou jsou odsouzení věznění poprvé i opakovaně ve výkonu trestu za převážně majetkovou trestnou činnost před lhůtou možného podmíněného propuštění. Program VIT cílí na snížení rizika opakování nežádoucího jednání po propuštění u pachatelů zjm. násilné trestné činnosti, případně trestné činnosti, kde je přítomna fyzická oběť. Konfrontuje je s následky trestných činů ve vztahu k potenciálním i reálným obětem trestné činnosti, posiluje jejich schopnost empatie a zvyšuje odpovědnost pachatele vůči oběti. Do budoucna počítáme s rozšířením nabídky standardizovaných programů o program Zuřivec a Antiagresivní trénink.
Velké oblibě u odsouzených se těší zájmové aktivity zahrnující aktivity sportovního a hudebního charakteru, cvičení paměti, šachy a stolní společenské hry.
Oblast utváření vnějších vztahů zahrnuje návštěvy odsouzených, jejich korespondenci, telefonáty a skype videohovory. Odsouzení z oddělení věznice s ostrahou se středním stupněm zabezpečení po splnění potřebných kritérií mohou opustit věznici v souvislosti s návštěvou, účastní se brigád pro cizí subjekty i akcí pořádaných mimo věznici. Ti nejlepší mohou být odměněni krátkodobým přerušením výkonu trestu odnětí svobody za vzorné naplňování účelu výkonu trestu. K vnějším vztahům však patří i spolupráce odsouzených s probačními úředníky, sociálními kurátory, terapeuty z Renarkonu Ostrava a ze zájmového sdružení OIKIA nebo s dluhovými poradci Rubikon centra Ostrava.
Zpracovala: Mgr. Kateřina Matejovová, speciální pedagog