Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

OSTRAVA 14. listopadu (VS ČR) - Dozorci, vrchní dozorci, vychovatelé, speciální pedagogové, psychologové, sociální pracovníci, vychovatelé - terapeuti, pedagogové volného času i kaplani působí ve vazební věznici v Ostravě na oddělení výkonu vazby a trestu. V příspěvku se dozvíte, jak toto oddělení funguje a jaké činnosti jednotlivé profesní týmy zajišťují.

 

Oddělení výkonu vazby a trestu Vazební věznice Ostrava má klíčovou roli v systému vazební věznice, zaměřuje se na naplňování práv, vyžadování povinností a realizaci programů zacházení vězněných osob. Čítá celkem 99 zaměstnanců, z toho 69 příslušníků a 30 občanských zaměstnanců.  

 

Příslušníci oddělení výkonu vazby a trestu:

Zásadní roli při zajištění bezpečnosti a pořádku ve vazební věznici má dozorčí služba. Jejich úkoly zahrnují některé z následující činnosti:

Dozorci - zajišťují naplňování práv a povinností osob ve výkonu vazby a výkonu trestu odnětí svobody. Dohlížejí na chování vězňů, aby nedocházelo k narušení pořádku či kázně ze strany vězněných osob. Předvádějí vězněné osoby k různým úkonům v rámci vazební věznice atp. Mimo jiné také provádějí administrativní úkony spojené s přijímáním, přemisťováním a propouštěním vězněných osob, vedou dokumentaci o průběhu výkonu služby. Dozorci jsou rovněž vyškoleni k používání donucovacích prostředků a prvků sebeobrany. Zároveň jsou velmi důležitými aktéry ve vězeňském systému a jejich práce je neustále monitorována a koordinována, aby byla zajištěna bezpečnost ve věznici.

Vrchní dozorci - jejich hlavním úkolem je organizovat a zajišťovat výkon vazby a zaměřovat se zejména na naplňování práv obviněných a vyžadovat plnění jejich povinností, které vyplývají z legislativy upravující výkon vazby. Při této činnosti spolupracují s vychovateli, speciálními pedagogy, psychology, pedagogy volného času, sociálními pracovníky a dalšími odbornými zaměstnanci věznice.  

 

Odborní zaměstnanci (občanští pracovníci):

Vychovatelé se ve svěřeném oddílu podílí na zajištění organizačního chodu, vedou stanovenou dokumentaci k jednotlivým odsouzeným, zajišťují kontrolu a uskutečňování telefonických hovorů a korespondence, přijímání balíčků, realizaci nákupů, plánují návštěvy apod. Kromě toho vychovatelé vyřizují žádosti, podněty a zprostředkovávají kontakt odsouzených s ostatními zaměstnanci věznice. Na svém oddíle pravidelně organizují aktivy odsouzených s cílem projednat otázky související s jejich životem ve věznici. Kromě diagnostické a preventivní činnosti vychovatelé poskytují také poradenství a pomoc při překonávání náročných životních situací. Dbají na kázeň odsouzených, provádí pohovory, případně udělují odměny či kázeňské tresty. Na základě plnění stanovených programů zacházení a případných odměn či trestů navrhují změnu skupiny vnitřní diferenciace, což je pro odsouzené významným motivačním prvkem. Kromě samotného hodnocení odsouzeného se vychovatelé osobně účastní veřejných zasedání soudu k žádostem odsouzených o podmíněné propuštění. Také připravují podklady pro jednání odborných komisí, jíž se účastní za účelem projednávání návrhů např. na přerušení výkonu trestu, povolování volného pohybu mimo věznici, dočasného opuštění věznice, účasti odsouzených na akcích mimo věznici nebo výběru odsouzených k zařazení do práce. Pokud jsou odsouzení zaměstnáni, vychovatelé pravidelně navštěvují jejich pracoviště a zajišťují spolupráci s mistry. Podílí se na zabezpečování pedagogické péče o odsouzené a vedou zájmové aktivity. Smyslem těchto aktivit je nejen naplňování programu zacházení, nýbrž i hodnotné a užitečné trávení volného času odsouzených.

Speciální pedagogové mají za úkol pracovat s jednotlivými vězněnými osobami, které mohou mít i specifické vzdělávací, sociální nebo duševní potřeby. Speciální pedagogové rovněž spolupracují s ostatními zaměstnanci věznice, a tak společně pracují na poskytování komplexní podpory a péče vězněným osobám a na jejich individuálních potřebách. Na základě komplexní zprávy zpracovávají pro každého odsouzeného program zacházení, který má minimalizovat rizika, která měla nebo mají souvislost s trestnou činností, případně mohou mít vliv na páchání trestné činnosti v budoucnosti. Práce speciálního pedagoga ve vazební věznici je velmi důležitá a obohacující, jelikož má příležitost ovlivnit pozitivně životy lidí, kteří se nacházejí v obtížné životní situaci. Ve výkonu vazby musí také věnovat zvýšenou pozornost mladistvým a mladým obviněným s cílem zmírnit negativní dopad izolace a zvýšit pravděpodobnost jejich opětovnému zařazení se do společnosti. Rovněž ve výkonu vazby organizuje, plánuje a zabezpečuje plnění povinné školní docházky mladistvých.

Psychologové plní úkoly v několika rovinách a oblastech. Provádí psychologickou diagnostiku odsouzených, zpracovávají jejich hodnocení v rámci komplexní zprávy, jsou členy týmů zabývajících se zacházením s odsouzenými (změna vnitřní diferenciace, návrh na pracovní zařazení, návrh na vzdělávání, návrh na opuštění věznice atd.). Psychologové poskytují odsouzeným psychologické poradenství, individuální a skupinovou terapii i krizovou intervenci. U obviněných realizují programy, orientované na specifické problémy spojené s umístěním obviněného do výkonu vazby, za účelem potlačení nežádoucích mimořádných událostí (agresivita vůči spoluvězňům, personálu, hladovka atd.), zapříčiněných psychickými problémy obviněných. Přijímají také opatření v rámci predikce suicidálního jednání vězňů. Podávají odborná stanoviska k umisťování vězňů do jednotlivých cel a na oddělení se zmírněným režimem. Provádí psychologické pohovory na žádost obviněných, popřípadě poskytují poradenskou pomoc. Dále se podílí na výběru obviněných k zařazení do seznamu objektů možného napadení, či ohrožení jiného druhu a vytipování psychicky labilních obviněných.  

Sociální pracovníci svým působením napomáhají vězněným osobám orientovat se a hledat cesty k uspořádání si svých sociálních vztahů ke svým nejbližším, včetně zaujmutí pozitivního postoje ke společnosti – jejím normám, hodnotám. Mezi jejich úkoly patří poskytování sociálně právního poradenství, spolupráce s organizacemi zaměřenými na společensky nepřizpůsobené občany, sociálně právní ochranu dětí apod. Napomáhají řešit rodinné problémy obviněných a odsouzených, spolupracují se zařízeními ústavní a ochranné výchovy, s orgány obcí, školami, úřady práce a jinými. U mladistvých mimo jiné vypracovávají sociální posouzení.

Vychovatelé terapeuti při své práci, která má terapeutický charakter, volí různý obsah, formy a metody přístupu k odsouzeným. Realizují speciálně výchovné činnosti soustředěné na práci s trestnou činností především na redukci poruchy, při této práci volí přiměřený obsah, formy, metody a přístup ke specifickým skupinám odsouzených. Dále poskytují poradenství odsouzeným soustředěné na problematiku návratu do společnosti, výcvikové, terapeutické, psychoterapeutické či jiné skupinové činnosti.

Pedagogové volného času realizují aktivity převážně sportovního a zájmového charakteru. Podílí se na jejich tvorbě, přípravě a koordinaci.  

Kaplani poskytují základní poslání duchovní služby, zprostředkovávají vězňům lidské přijetí, které jim umožní dojít k pravdivému sebepoznání, a přitom jim otevřít perspektivu možného osobního růstu. Další činností je zajišťování kooperace dobrovolníků z různých denominací, organizační dohled nad různými náboženskými aktivitami a programy, metodická podpora dobrovolníků apod.  

 

Oddělení výkonu vazby a trestu zajišťuje prakticky veškerou činnost týkající se přímého zacházení s obviněnými a odsouzenými. Na resocializaci vězněných osob se podílí vychovatelé výkonu trestu odnětí svobody a výkonu vazby, pedagogové volného času, odborní zaměstnanci pomáhajících profesí jako je psycholog, vychovatel terapeut, sociální pracovník a speciální pedagog a kolegové ve služebním poměru ve funkci vrchní dozorce, dozorce a inspektor dozorčí služby. Především tito zaměstnanci jsou vězněným na blízku v každodenním osobním kontaktu při řešení jejich nové, často tíživé situace, ve které se uvězněním ocitli. Společně tito zaměstnanci přispívají k naplňování práv a dohlíží na plnění povinností vyplývajících se zákonem daných předpisů a dalších právních norem u všech osob ve výkonu vazby nebo ve výkonu trestu odnětí svobody.

Ve Vazební věznici Ostrava je ubytovací kapacita pro 473 vězněných osob, z toho je vyčleněno pro výkon vazby 255 míst a pro výkonu trestu odnětí svobody 218 míst. Oddělení výkonu vazby a trestu Vazebníní věznice Ostrava v rámci své profilace zajišťuje především výkon vazby a dále pak výkon trestu odnětí svobody s ostrahou ve středním a vysokém stupni zabezpečení. Výkon trestu odnětí svobody zde vykonávají odsouzení muži a ženy, z nichž je většina pracovně zařazena na vnitřních pracovištích, které zajišťují vnitřní chod vazební věznice, ale také odsouzení pracovně zařazeni na pracovištích s volným pohybem mimo věznici. Dále jsou zde odsouzení zařazeni ve specializovaném oddíle pro odsouzené trvale pracovně nezařaditelné, což jsou odsouzení starší 65 let, kteří nepožádali o pracovní zařazení, odsouzení, kteří byli uznáni plně invalidními a odsouzení, jejichž zdravotní stav neumožňuje trvalé pracovní zařazení.  

Oddělení výkonu vazby a trestu Vazební věznice Ostrava mimo jiné zajišťuje resocializační a vzdělávací programy, standardizované programy, zaměstnání odsouzených v průběhu výkonu trestu odnětí svobody, psychologickou a terapeutickou péči, podílí se na tvorbě a naplňování bezpečnostních standardů věznice, spolupracuje s neziskovým sektorem, získává zpětnou vazbu od odsouzených.  

 

Další činnosti oddělení výkonu vazby a trestu, které mají vliv na pozitivní změny u vězněných osob:

  • Resocializační a vzdělávací programy ve Vazební věznice Ostrava připravují vězněné osoby na návrat do společnosti. Odsouzení mají možnost zapojit se do různých vzdělávacích aktivit a standardizovaných programů např. Programu 3 Z (Zastav se Zamysli se a Změň se), FGDP (Finanční gramotnost a dluhové poradenství), rekvalifikačních kurzů organizovaných věznicí jako např. Pánská kadeřník, Šička, a rekvalifikačních kurzů organizovaných ve spolupráci s úřadem práce, v současnosti např. rekvalifikační kurz – Základní kurz svařování dle ČSN 050705 ZK 135.1 a Základní kurz svařování dle ČSN 050705 ZK 141.1. Tyto aktivity zvyšují šance na uplatnění po propuštění a snižují riziko recidivy.
  • Pracovní aktivity nabízí vězněným osobám různé pracovní příležitosti, které nejen zvyšují jejich pracovní dovednosti, a také přispívají k provozu věznice. Vězněné osoby se mohou zapojit do výroby, údržby a dalších činností, které jim pomáhají získat pracovní návyky a zodpovědnost. Mimo jiné mohou být zaměstnány i mimo objekt vazební věznice, a to jako pomocný pracovník v potravinářské výrobě ve firmě MP Krásno a.s.
  • Psychologická a terapeutická podpora nabízí širokou škálu psychologických a terapeutických služeb. Individuální a skupinové terapie, programy zaměřené na zvládání agresivity, závislostí a jiných behaviorálních problémů jsou klíčovou součástí resocializace vězňů. Tyto programy jsou navrženy tak, aby pomáhaly vězňům lépe pochopit a řešit jejich problémy, což vede ke snížení pravděpodobnosti recidivy.
  • Spolupráce s neziskovými organizacemi a státními institucemi. Tato spolupráce zahrnuje různé projekty zaměřené na integraci vězňů do společnosti po jejich propuštění, vzdělávací a pracovní programy a preventivní aktivity pro vězněné osoby. Tyto iniciativy posilují vztahy mezi věznicí a těmito organizacemi a přispívají k pozitivním výsledkům pro všechny zúčastněné.

Jedním z nejvýznamnějších ukazatelů činnosti oddělení výkonu vazby a trestu věznice jsou příběhy jednotlivých vězňů, kteří se úspěšně integrovali zpět do společnosti. Mnoho bývalých vězňů z Vazební věznice Ostrava našlo po propuštění stabilní zaměstnání, založilo rodiny a vede produktivní život. Tyto příběhy jsou důkazem efektivity resocializačních programů a podpory poskytované ve věznici. Důraz na vzdělávání, pracovní aktivity, psychologickou podporu, bezpečnost a spolupráci se státní správou a neziskovými organizacemi vytváří komplexní a efektivní systém, který přispívá k úspěšné resocializaci vězňů a bezpečnosti společnosti.

"OVVaT"

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Platforma X