Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

LIBEREC 20. prosince (VS ČR) – Ve středu se vybraní odsouzení zúčastnili závěrečného sezení terapeutického programu s názvem „VIT“ (Vnímám i Tebe), kdy si po náročné několikaměsíční práci na změně svého náhledu na páchanou násilnou trestnou činnost, z rukou vedoucího oddělení výkonu vazby a trestu, převzali certifikáty o úspěšném absolvování tohoto programu.

Aktivita VIT představuje českou verzi specifického, dobrou zahraniční praxí inspirovaného programu, zaměřeného na zvýšení odpovědnosti pachatele vůči obětem trestné činnosti. Tento program zajišťovali v liberecké věznici vyškolení zaměstnanci odborného zacházení: vychovatel – terapeut Zdeněk Bořil a psycholožky Dana Fišerová a Lenka Mitysková.

 Od září do prosince se s odsouzenými setkávali jednou týdně na společných tříhodinových sezeních, které byly zaměřeny na práci s kriminogenními riziky pachatelů a práci s dopady trestného činu na oběť. Účastníci programu si postupně zlepšovali náhled na své kriminální chování a na rizikové faktory, které s ním souvisejí. Jednotlivé lekce byly zaměřeny na rozvoj empatie, uvědomování si dopadů násilného jednání na vlastní život pachatele, život jeho blízkých, a především pak na pochopení důsledků násilného trestného činu pro další život jeho obětí. To přispívá ke zvyšování schopnosti absolventů programu převzít za toto jednání odpovědnost a nalézt adekvátní a bezpečnou nápravu či kompenzaci způsobené újmy. Pachatelé se snaží porozumět tomu, že každý čin se promítá do životů ostatních lidí, a že jejich oběti se potýkají s následky často velmi závažnými. Nejde pouze o přímé oběti, ale i o širší okolí oběti, rodinu, komunitu, rovněž však i rodinu a okolí pachatele.

Odborní zaměstnanci, kteří program vedli, byli velmi spokojeni s výsledky a ocenili úsilí všech účastníků. Certifikáty, které odsouzení obdrželi, jsou důkazem jejich odhodlání změnit své postoje a názory na základě pochopení svých vlastních příčinných faktorů, které je k násilnému chování v minulosti vedli.  

Ve svém konečném důsledku je tedy terapeutický program VIT významným a dobře fungujícím nástrojem podporujícím snahu odborných zaměstnanců o snížení recidivy násilného jednání jeho absolventů a pomáhá tak naplňovat základní cíl terapeutické práce, kterým je ochrana a bezpečí společnosti.

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Platforma X

Další aktuality v kategorii

Žádné aktuality nenalezeny.