Generální ředitelství
Odhalení pamětní desky v pankrácké vazební věznici
PRAHA 1. listopadu (VS ČR) – Ve Vazební věznici Praha Pankrác byla dnes odhalena pamětní deska se jmény popravených a zemřelých politických vězňů z let 1948–1965. Akce se konala za hojné účasti pozůstalých.
Před dvěma roky byl v objektu pankrácké vazební věznice, v místech bývalého popraviště, ukončen archeologický výzkum. Jeho cílem bylo potvrdit domněnku historika vězeňské služby doktora Aleše Kýra, že se v půdě nachází zpopelněné ostatky popravených a zemřelých vězňů z let 1948–1965. Tento fakt byl kolegiem historiků a archeologickým ústavem akademie věd České republiky potvrzen.
V loňském roce, v den památky uctění všech zemřelých, byla i s pozůstalými těch, jejichž zpopelněné ostatky se v těchto místech nachází, uctěna památka popravených a zemřelých nejen pietním aktem, ale také mší za zemřelé, kterou celebroval generální vikář Mons. Zdeněk Wasserbauer.
Dnešním dnem byla odhalena pamětní deska se jmény popravených a zemřelých. „Jsem velice rád, že tu dnes můžeme společně odhalit pamětní desku, která nám již vždy bude připomínat tuto temnou část historie, která se bohužel před několika desítkami let děla v prostorách pankrácké vazební věznice,“ říká generální ředitel Vězeňské služby ČR genpor. Simon Michailidis.
Největším donátorem pamětní desky je Česká advokátní komora, které patří nesmírné poděkování. Ve svém projevu JUDr. Petr Toman, který na pietním aktu vystoupil za Českou advokátní komoru, mimo jiné připomněl: "O obětech zde pohřbených i o jejich vrazích musíme mluvit. Jednak proto, abychom uměli zabránit opakování podmínek, za nichž by se mohly vraždy politických odpůrců opakovat. Také proto, že to těm, jejichž ostatky zde leží, dlužíme. Své životy položili za nás a pro nás. Proto Česká advokátní komora vznik pamětní desky významně finančně podpořila."
Svým finančním darem přispěli také osobně předseda senátu Miloš Vystrčil a první místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová, nemalou měrou přispělo také Arcibiskupství pražské.
„Z výsledků projektu vyplývá, že na bývalém pankráckém popravišti bylo vysypáno 44 uren odpůrců komunismu a 43 uren politických vězňů, kteří zemřeli ve vězeňské nemocnici,“ uvedl historik VS ČR Aleš Kýr. Dále zde byly vysypány nevydané urny popravených kriminálních pachatelů, nacistických zločinců a kolaborantů.
Prostor bývalého pankráckého popraviště by se měl stát dalším čestným pohřebištěm vedle čestných pohřebišť v Praze – Ďáblicích a Motole.