Vánoce 2016 ve Věznici Všehrdy

Vánoce 2016 ve Věznici Všehrdy

21.12.2016 9:39

Všehrdy 21. prosince (VS ČR) Vánoční koncert v podání dospělých odsouzených si v úterý 20. prosince v odpoledních hodinách vyslechlo  několik desítek odsouzených a také zaměstnanci věznice, včetně jejího vedení. Na koncertě zazněly nejen vánoční písně, ale i klasická a populární hudba.


Všechny skladby si odsouzení secvičili pod vedením speciální pedagožky oddělení výkonu trestu Mgr. Jiřiny Vopatové. Připravené hodinové vánoční pásmo si moderovali odsouzení sami. Posluchači si tak vyslechli například skladby W. A. Mozarta a Antonína Dvořáka, ale i skladby složené samotnými účinkujícími. Překvapením pak bylo vystoupení dětské taneční skupiny pod vedením Mgr. Pavla Kučery, ze sdružení Bojovat srdcem, kteří po domluvě s ředitelem věznice přijeli podpořit svého bývalého člena taneční skupiny, který si s nimi také zatančil. Výkony tanečníků byly obdivuhodné a atmosféra v sále opravdu slavnostní. Tanečníci byli odměněni velkým potleskem.

Toto však nejsou jediné aktivity, které odsouzení v rámci předvánočních a vánočních akcí připravovali. Odsouzení ze specializovaného oddělení pro osoby s poruchou chování v důsledku užívání návykových látek jsou pověstní svými nápady a tento rok vyrobili pod vedením paní vychovatelky Mgr. Jitky Hartanové,  kouzelnou vánoční vesničku, která zdobí přilehlý pozemek v areálu věznice. Na výrobě této vesnice se podílelo 6 odsouzených, kteří takto strávili 80 hodin. Jen instalace vesničky zabrala odsouzeným 2 hodiny. Vyrobena je z polystyrénu a zpevněná dřevem. Mladiství odsouzení si vánočně vyzdobili pod vedením vychovatelky terapeutky a vychovatelů svou ubytovnu. V rámci samoobslužných pracovních aktivit si odsouzení na všech ubytovnách přilepší vánočním cukrovím vlastní výroby. Suroviny si mohou nakoupit ve vězeňské prodejně. V době vánočních a novoročních svátků proběhnou různé sportovní aktivity.

A stejně jako každý rok se nijak výrazně nemění vánoční jídelníček. Štědrovečerní večeře je ve znamení bramborového salátu, řízku a vánočního balíčku, kde odsouzení najdou ovoce a vánoční pečivo. Poslední den v roce se ve věznici nijak zvlášť neslaví a na Nový rok budou mít odsouzení k obědu tradičně uzené a čočku na kyselo.
brvVánoce 2016

Vánoční koncert
 
Ukázka tance
 
Bojovat srdcem
 
Taneční skupina
 
Společná muzikanti a tanečníci
 
Příprava domků
 
Výroba vesničky
 
Vánoční vesnička
 
Večerní foto