Besídka odsouzených SPO

Besídka odsouzených SPO

22.12.2016 7:01

Valdice, 21. prosince (VS ČR) – Předvánoční čas za mřížemi se odsouzení ze specializovaného oddělení rozhodli zpříjemnit vánoční besídkou. Mezi pozvanými hosty byli ostatní spoluvězni a vedení věznice.

Dne 21. prosince se uskutečnila v prostorách specializovaného zacházení ve Věznice Valdice vánoční besídka odsouzených z tzv. „toxičky“, tedy komunity SpO/T a z komunity poruch osobnosti (SpO). Jednalo se o pásmo vánočních koled, písní a divadelního představení O narození Pána Krista.
Postupně proběhlo několik zkoušek, generální pak den před besídkou. Samotný program si připravili odsouzení sami, včetně uvádění jednotlivých čísel, za pomoci dvou terapeutů-vychovatelů. Zpěv si doprovázeli na elektrické varhany sami, akustická kytara zazněla v rukách vychovatele-terapeuta Ivana Karase. Režie a vypravěče v divadelním představení se ujal vychovatel-terapeut David Kořínek.
Z pozvaných hostů se besídky zúčastnili 1. zástupce ředitele Věznice Valdice Jiří Karásek, tisková mluvčí Eva Francová a vedoucí oddělení výkonu trestu Pavel Stindl. Na úvod zazněly koledy, které sborově zazpívalo deset odsouzených. Následovaly dvě písničky tzv. ze života o vyjádření nadějí do budoucna a již byl čas na převlek do kostýmů a příprava kulis na divadelní představení o narození Ježíška. Představení bylo velmi povedené, a to i díky zapůjčeným kostýmům z K-Klubu Jičín, za což tímto velmi děkujeme. Na některých byla patrná lehká nervozita, což je vzhledem k jejich nezkušenosti omluvitelné. Všichni, kteří se na předvánočním setkání podíleli, mohou být sami se sebou spokojení, že odvedli kus práce, dokázali se něco naučit a ještě to předvést.
Tato předvánoční akce byla i příležitostí zeptat se dvou účastníků z řad odsouzených na to, jak prožívali vánoce jako děti a jak budou trávit letošní vánoce:
Petr: Jako dítě jsem trávil vánoce v rodinném kruhu, měl jsem krásné vánoce, dárky, stromeček a tak, co k tomu patří. Štědrý den budu tady na cimře, dívat se na televizi, budeme mít turnaj v pinpongu, fotbálku, dáme si nějaké jídlo a vzpomenu si i na rodinu. Nechci se trápit.
Jarda: Jako malý jsem měl klasický vánoce, ale od 12 let jsem byl v pasťáku, tam se vánoce nijak zvlášť neslavily, asi jako tady. A Štědrý den budu trávit podobně jako Petr, budu se snažit si ten den udělat hezký.

fre

 zpívání koled
 
divadelní představení
 
divadelní představení
 
divadelní představení
 
divadelní představení
 
divadelní představení
 
divadelní představení
 
divadelní představení
 
divadelní představení
 
divadelní představení
 
pásmo písní
 
zpívání koled