Novinky

Půlmaraton úspěšně za námi

Půlmaraton úspěšně za námi

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 6. dubna (VS ČR) – První letošní závod Yellow Ribbon Run je úspěšně za námi. Trať největšího běžeckého závodu v České republice, Sportisimo 1/2Maratonu Praha, v sobotu 1. dubna pokořilo 38 běžců, jejichž trička nesla nejen žlutou stužku, ale i výzvu „Dejme vězňům druhou šanci!“. Se žlutou stužkou však pražskými uličkami a trasou, nabízející pohledy na historické krásy Prahy, neběželi pouze oni sami. Na svá startovní čísla si ji připnuli i mnozí další, kteří tím dali najevo, že i člověk s trestní minulostí má naději na nový život. Dát druhou šanci je bezesporu jedním ze základních předpokladů, jak předcházet opakovanému páchání trestné činnosti a chránit potenciální oběti trestných činů.

6.4.2017 20:24

více
Projekt Plňme přání

Projekt Plňme přání

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 2. dubna (VS ČR) – Maruška, dcera příslušnice světelské věznice, je pro svoje okolí usměvavým sluníčkem. Úsměv na tváři neztrácela, i když ještě donedávna neprožívala běžné radosti a starosti dvacetiletých slečen – v loňském roce se jí totiž život obrátil naruby. Lékaři jí diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin. Maruška napsala o své nemoci i osobní dopis: „Řekla jsem si, že v životě nechci ničeho litovat a nelituji ani téhle nemoci. Beru to jako špatnou životní zkušenost, která mi dala i mnoho pozitivního. Poznala jsem, kdo je opravdový kamarád, jak mám úžasného přítele a rodinu. Nevím, co přinese budoucnost, ale jedno vím jistě, člověk by měl neustále něco plánovat a mít své sny, protože to je motor, který ho vede kupředu.“ Její dopis je nejen jakousi osobní zpovědí, ale i poděkováním těm, kteří jí v jejím boji pomáhali. Kromě rodiny Marušky se do pomoci zapojili i zaměstnanci věznice ve Světlé nad Sázavou – kromě finanční sbírky, kterou mezi sebou uspořádali, ji nominovali do projektu Plňme přání nadačního fondu MA-MA Foundation. Maruška ráda peče a pro své okolí připravuje dorty. Jedním z jejích snů tak bylo udělat si kurz pečení. Plňme přání spolu s Gabrielou Slovákovou, ředitelkou věznice a partnerkou projektu Plňme přání, a s uměleckou cukrářkou Markétou Krajčovičovou připravilo pro Marušku překvapení: v pondělí 13. března v poledne u ní doma zazvonila právě Markéta Krajčovičová. Markéta je známá z televizního pořadu "Božské dorty od Markéty" a se svou značkou Misscake vytváří skvělé a originální dorty. Maruška čekala jen návštěvu maminčiných kolegů, o to větší bylo její překvapení a radost. Celé odpoledne pak strávila s Markétou a společně připravili dort. Markéta předala Marušce rady a své zkušenosti z pečení. A pár dnů na to se Marušce splnilo to největší přání, je zdravá!

2.4.2017 17:26

více
Yellow Ribbon Run na 1/2maratonu

Yellow Ribbon Run na 1/2maratonu

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 30. března (VS ČR) – 35 běžců se v sobotu 1. dubna zúčastní půlmaratonu, prvního ze závodů letošní série Běhů se žlutou stužkou/Yellow Ribbon Run. Akce se koná v rámci slavného Sportisimo Prague Half Marathonu 2017 pořádaného společností RunCzech. V letošním roce se v České republice poběží už druhý ročník Běhu se žlutou stužkou, jehož cílem je nevšedním způsobem upozornit na problém obtížné zaměstnatelnosti lidí propuštěných z výkonu trestu. Celkem se na start Sportisimo 1/2Maratonu Praha postaví 11 500 běžců a běžkyň z 57 zemí, kteří se těší na rychlou trať i každoročně fantastickou atmosféru.

30.3.2017 21:07

více
Proč podruhé utíkají předsudkům?

Proč podruhé utíkají předsudkům?

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 30. března (VS ČR) – Marián a Vladimír si odpykávají trest v kuřimské věznici. Oba pracují. A již podruhé vyběhnou do pražských ulic se žlutou stužkou na tričku v rámci Yellow Ribbon Run – proč se takto rozhodli?
 

30.3.2017 20:50

více
Proč chci běžet Yellow Ribbon Run?

Proč chci běžet Yellow Ribbon Run?

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 23. března (VS ČR) – Michaela si odpykává trest ve světelské věznici. Uvědomuje si svoji chybu, která ji svedla  až do vězení, ale snaží se ji napravit a pracovat na sobě, aby mohla dostat druhou šanci. Dodělává si vzdělání a také se zapojila do Yellow Ribbon Run.

23.3.2017 9:05

více
1. trénink Yellow Ribbon Run 2017

1. trénink Yellow Ribbon Run 2017

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU/PRAHA 8. února (VS ČR) – Může člověk s trestní minulostí a člověk, který se aktuálně nachází ve výkonu trestu, uběhnout maraton? Jak se dá ve věznici trénovat na běžecký závod? A jakou k tomu mají tito jedinci motivaci? Marian z Věznice Kuřim i bývalý vězeň Milan, kteří poběží se žlutou stužkou maraton, a Marie z věznice ve Světlé nad Sázavou, trénující na červnový štafetový běh, mají jasno: když budou mít silnou vůli a podpoří je okolí, mají šanci začít ve svém životě znovu a lépe. Proto se zapojili do projektu Yellow Ribbon Run, který upozorňuje na téma obtížné zaměstnatelnosti lidí s trestní minulostí, a se žlutou stužkou běželi dnešní trénink. Trénink se konal v běžeckém centru Running Mall na Praze 7 a zúčastnili se ho nejen osoby ve výkonu a po výkonu trestu, ale i další běžci včetně manažerů firem, které zaměstnávají vězně.

9.2.2017 10:07

více
Sběr víček pro Anežku Pánkovou

Sběr víček pro Anežku Pánkovou

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 6. února (VS ČR) – Odsouzené ženy i zaměstnanci věznice podpořili sběrem plastových víček Anežku. Pětiletou holčičku, jejíž start do života byl komplikovaný a začal v kojeneckém ústavu. Bohužel komplikovaným nezůstal pouze start. Anežka trpí dětskou mozkovou obrnou, k tomu navíc hypoplasií očního nervu a celiakií. Péče o ni je velmi náročná, časově i finančně. Má milující adoptivní rodiče a prarodiče, kteří by pro ni udělali první i poslední, ale zároveň se snaží nezanedbávat Julinku, dvojče Anežky, rodinu jako celek a zaměstnání. Anežka je velkou bojovnicí se zájmem o svět. „A má neuvěřitelnou jiskru v oku,“ doplnil dědeček Anežky při převzetí nasbíraných víček. K nim navíc odsouzené ženy ještě přibalily i dvě hračky, které během pouhého půldne uháčkovaly oběma holčičkám pro radost. Podpořit Anežku můžete i vy – sbírejte s námi „Víčka pro Anežku“. Jejich prodejem budou získány chybějící finanční prostředky na rehabilitační pobyty, které Anežce v jejích pokrocích a vývoji tak pomáhají. Můžete však využít i jinou možnou formu podpory. Informace naleznete na webových stránkách anezkajede.cz.

6.2.2017 12:04

více
Výstava v sídle krajského úřadu

Výstava v sídle krajského úřadu

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 6. února (VS ČR) – Jak vypadá život ve výkonu trestu odnětí svobody? Jak jsou vybaveny vězeňské cely? Jaké výrobky se rodí v rukách odsouzených žen? Toto vše vám přiblíží výstava Věznice Světlá nad Sázavou s názvem „Život ve věznici a příprava na propuštění“. Až do konce února ji můžete navštívit v Jihlavě, a to ve vestibulu budovy B Krajského úřadu Kraje Vysočina.

6.2.2017 8:31

více
Proč chci běžet Yellow Ribbon Run?

Proč chci běžet Yellow Ribbon Run?

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 2. února (VS ČR) – Marie, odsouzená žena z Věznice Světlá nad Sázavou. Ve výkonu trestu pracuje. A také trénuje na Yellow Ribbon Run. Trest vnímá jako záchranu svého života a snaží se v sobě najít naději v lepší zítřky...

2.2.2017 16:11

více
Terapeut z Vinařic o Yellow Ribbon Run

Terapeut z Vinařic o Yellow Ribbon Run

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU/VINAŘICE 2. února (VS ČR) – Vězeňská služba ČR, jako jeden ze spolupořadatelů Yellow Ribbon Run, zapojuje mezi běžce i svoje zaměstnance. Mezi nimi se nacházejí ti, kteří nejen sami se žlutou stužkou na hrudi poběží, ale také trénují běžce z řad vězněných osob. Jedním z nich je Pepa Hrubý, který téměř 10 let pracuje jako terapeut ve Věznici Vinařice. Věří v to, že se vězni můžou změnit a zaslouží si druhou šanci, ale musí pro to sami něco udělat – nelze stát na místě a čekat, že to za ně udělají druzí. Yellow Ribbon Run vnímá jako jednu z možností, díky které lze nastartovat pozitivní změnu.

2.2.2017 10:56

více