Vánoční svátky

Vánoční svátky

20.12.2016 12:17

OLOMOUC 20. prosince (VS ČR) – I letos se ve věznici můžeme setkat s událostmi dokreslujícími předvánoční a vánoční atmosféru.

Na začátku adventu se zaměstnancům věznice rozdávali adventní věnce, které místní kaplan posvětil a které vyrobilo osm odsouzených na konci měsíce listopadu pod vedením speciální pedagožky. Vězni rovněž vyráběli sádrové odlitky s vánočními motivy.
Před svátky si odsouzení ozdobí na kulturních místnostech svých oddílů vánoční stromečky.
Již nyní se začínají hrát vánoční turnaje v nohejbale, florbale a stolním tenise, které během svátků vyvrcholí.
O poslední adventní neděli se zástupce z věznice zúčastnil mše svaté v katedrále sv. Václava v Olomouci, kterou celebroval arcibiskup Jan Graubner, kdy v závěru předával představitelům a zástupcům olomouckých institucí betlémské světlo.
Deset vybraných odsouzených bude moci opustit věznici a strávit vánoce se svojí rodinou.
Jídlo během vánočních svátků bude kromě štědrovečerní večeře standardní. Na štědrý den bude opět smažená ryba a bramborový salát.
Obvinění a odsouzení dostanou možnost účastnit se vánoční mše, kterou povede místní kaplan. Dále zástupci církve obejdou cely, popřejí klidné svátky, s vězni se pomodlí a předají jim drobné balíčky (většinou jde o čaj, kávu, cukrovinky).
Skupina vybraných odsouzených půjde v doprovodu speciálního pedagoga a kaplana na 1. svátek vánoční do jednoho z olomouckých kostelů na mši, kterou povede právě zdejší kaplan.

maz