Zaměstnávání odsouzených

Zaměstnávání odsouzených

Zaměstnávání odsouzených

13.6.2016 10:30

Vazební věznice Olomouc se snaží o vytváření podmínek pro zaměstnávání odsouzených, kteří jsou zde určeni k výkonu trestu.
Zaměstnáni jsou jednak v rámci svého vnitřního provozu vazební věznice. Odsouzení pracují na 13 pracovištích (údržba, příjmový sklad, prádelna, úklid, vězeňská, závodní kuchyně, autopark) a zajišťují tak chod vnitřního provozu vazební věznice. Jednotlivá pracoviště jsou řízena pracovníky oddělení logistiky a oddělení výkonu vazby a trestu.
Dále je zaměstnávání odsouzených realizováno na základě smlouvy uzavřené mezi podnikatelským subjektem a vazební věznici. V současné době vazební věznice spolupracuje se čtyřmi soukromými firmami, což vězňům umožňuje pracovat na pracovištích s volným pohybem mimo vazební věznici. Zařazeni jsou převážně na pozicích pomocných dělníků v různých oborech činnosti. Zájem podnikatelských subjektů je však mnohem větší, než je vazební věznice schopna uspokojit.
Zaměstnanost se v roce 2014 pohybovala na 97,19 %. Porovnání s rokem 2013 je znázorněno v grafu.
Z celkového počtu osob umístěných k výkonu trestu do Vazební věznice Olomouc v roce 2014 průměrně pracovalo 45,5 odsouzených. Z tohoto počtu to bylo na střežených pracovištích průměrně 31,05 %, na nestřeženém pracovišti 3,62 % a na pracovišti s volným pohybem mimo vazební věznici pak 10,83 % odsouzených (počet odsouzených průměrně zařazených na jednotlivých pracovištích s volným pohybem mimo věznici je znázorněn v grafu).
Udržení současné hranice zaměstnávání odsouzených osob je věnováno maximální úsilí a tato oblast patří mezi priority Vazební věznice Olomouc.

Bartošová Eva
referent zaměstnávání vězněných osob
Vazební věznice Olomouc
Tel. 585 525 361, 585 525 365
e-mail:ebartosova(zavinac)vez.olc.justice.czbetonářské výrobky - fa. Presbeton
 
výroba armovacích prvků - fa. IP systém
 
výroba betonu - fa. IP systém
 
úklidové práce - fa. Haryservis
 
kontrola alkoholu v dechu
 
opracovávání komponentů ke světlometům - fa. ALW Industry