Mistr světa FCI záchranných družstev psů

Mistr světa FCI záchranných družstev psů

29.12.2016 17:24

KYNŠPERK NAD OHŘÍ 29. prosince (VS ČR) - Titul Mistra světa FCI záchranných družstev psů v kategorii TOP získalo v letošním roce v rumunském městě Craiova družstvo prap. Judity Klárnerové z oddělení vězeňské stráže Věznice Kynšperk nad Ohří.

FCI (FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE) je mezinárodní kynologická federace, zabývající se sportovním výcvikem psů a chovem psů. O titul se utkalo 21 družstev z 10 zemí celého světa. Účastníky z nejvzdálenějšího kouta světa byli Japonci. Závod probíhal ve čtyřech kategoriích: plošné vyhledání, vyhledání v sutinách, záchranné stopování a TOP kategorie.
 
Judita Klarnerová slouží jako psovod – specialista v kynšperské věznici od července 2008. Je jedinou ženou v týmu psovodů, ale není to žádná křehotinka. Přišla do vězeňské služby se zkušenostmi, ošlehaná jako psovod záchranář v zahraniční misi. Její dlouholetá kynologická zkušenost byla a stále je inspirací a zdrojem poznatků pro ostatní kolegy. Stará se o osmiletého australského honáckého psa Ivana, celým jménem Ivan Bazz Cinderella´s Ranch, který je cvičen také k vyhledávání omamných a psychotropních látek. Od roku 2016 působí také jako instruktor a rozhodčí pro psy SPD (Specialisty psy drogaře) při Výcvikovém středisku služební kynologie Věznice Jiřice ve VS ČR.

Služební kynologie byla ve Věznici Kynšperk nad Ohří zřízena 1. 4. 2008. Služební psy používá vězeňská služba podle jejich kategorizace a vycvičení zejména k obraně psovoda před napadením jinou osobou, k obraně jiných osob, ve strážní a zásahové hlídce, při eskortách, k průzkumu terénu a objektů, k zadržení při útěku nebo pokusu o útěk, k bezprostřednímu pronásledování prchajících vězněných osob, označení osob, k likvidaci vzpoury nebo potyčky mezi vězněnými osobami, k vyhledávání návykových látek a při všech mimořádných opatřeních k zajištění bezpečnosti.

Pro výkon služby ve vězeňské službě jsou psi využíváni v kategoriích: psi všestranní, psi obranní, protidrogoví psi.

V současnosti má věznice 10 služebních psů, o které se stará 8 příslušníků - psovodů. Jejich práce však nekončí úderem poslední minuty pracovního času. Snaží se být se svými psy i ve chvílích osobního volna, kdy se věnují výcviku a také upevňování pouta, bez kterého by jejich práce ztrácela smysl.

Mistrovství se konalo letos 25. – 28. srpna v Rumunsku v městě Craiova. Rozhovor s Juditou Klárnerovou přinese další číslo časopisu České vězeňství.

peb
 Judita Klarnerová se psem Barneym
 
Judita Klarnerová se psem Barneym a vítězným družstvem
 
Judita Klarnerová se psem Barneym
 
Judita Klarnerová se psem Barneym