Kaple ve Vazební věznici Praha Ruzyně dostala novou výzdobu.

Kaple ve Vazební věznici Praha Ruzyně dostala novou výzdobu.

25.7.2016 14:04

PRAHA 25. července (VS ČR) - Kaple ve Vazební věznici Praha Ruzyně dostala novou výzdobu. Odsouzení pod vedením pana vychovatele Jaroslava Tomeše vytvořili vskutku veledílo. Z 13 200 puzzlů sestavili Poslední večeři od Leonarda da Vinci. Opatřena podpěrným rámem byla po nalakování upevněna na boční stěnu kaple. Výsledek je velmi působivý. Snad každého příchozího osloví.

Přes počáteční obavy, kdy jsem jen slyšel, že bude tento obraz k dispozici a trochu jsem se obával, zda puzzle a toto mistrovské dílo půjdou k sobě a k tomu ještě do kaple, musím uznat, že výsledek mě příjemně překvapil. Nejenže tam neruší, ale symbolicky dotváří atmosféru této místnosti. Pravidelně je zde sloužena bohoslužba slova – přítomní se sytí Božím slovem. Pravidelně je zde slavena Eucharistická bohoslužba (katolická mše), při níž přítomní přijímají Tělo Páně. Mimo to se zde odehrávají duchovní obnovy a diskuze – sytí se srdce a rozum. To všechno se symbolicky nebo i skutečně dá nazvat hostinou. A to všechno symbolicky vychází z jediného Zdroje. I o tom obraz vypráví. Když se na něj totiž zadíváme, vidíme výraznou perspektivu. Místnost má na obou stranách boční výklenky a na stropě trámoví. Všechny rovné čáry, které naznačují perspektivu, se protínají ve středu obrazu a tím středem je tvář Ježíše. Zde se zároveň setkává nebe se zemí – Bůh s člověkem. Právě tak to Leonardo zamýšlel. Pokud tomu nevěříte, tak si to vyzkoušejte. Protože se asi mnozí do ruzyňské kaple nedostanete, tak si to vyzkoušejte třeba na obrázku na tomto odkazu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Posledn%C3%AD_ve%C4%8De%C5%99e_(da_Vinci)

Kdo budete mít možnost kapli navštívit, můžete se zaměřit ještě na jeden detail. Prý se při sestavování jeden dílek ztratil a musel být domalován. Zjistíte, který to byl? Přeji příjemné měření a zkoumání, ale i zážitek z tak mistrovského díla a jeho poselství.

Radomír Kuchař
Kaplan