Novinky

Pavel Blažek ocenil zaměstnance

Pavel Blažek ocenil zaměstnance

HORNÍ SLAVKOV 30. dubna (VSČR) – Ministr spravedlnosti Pavel Blažek udělil zaměstnanci Věznice Horní Slavkov Radkovi Jirsovi pamětní plaketu za zásluhy v kulturně-výchovné oblasti, na úseku zaměstnávání vězněných osob a za příkladnou prezentaci Vězeňské služby České republiky.

30.4.2013 11:13

více
70 let od zahájení poprav na Pankráci

70 let od zahájení poprav na Pankráci

PRAHA 29. dubna (VS ČR) - 70. výročí od zahájení poprav v pankrácké sekyrárně si připomínáme právě tento rok (popraveno gilotinou více než 1075 osob). U této příležitosti Vazební věznice Praha-Pankrác dne 5. května 2013 (Pražské povstání) pořádá pietní akt k uctění památky všech, kteří položili životy v boji proti fašismu.

29.4.2013 15:05

více
Časopis České vězeňství 1/2013

Časopis České vězeňství 1/2013

PRAHA 29. dubna (VS ČR) - Vážení návštěvníci, v rubrice Ke stažení naleznete letošní první číslo časopisu České vězeňství. Tématem časopisu je především novoroční amnestie prezidenta republiky; je zde nejen vylíčen průběh a realizace hromadného propouštění, ale také dopad úbytku vězeňské populace na Vězeňskou službu ČR včetně personálních důsledků. Amnestii se věnuje také první náměstek ministra Daniel Volák v úvodníku a generální ředitel VS ČR Petr Dohnal v rozhovoru. Další materiály čísla přibližují například desáté výročí oddělení pro odsouzené matky s dětmi ve Věznici Světlá nad Sázavou, profil Věznice Jiřice, či seznámení s vězeňským systémem na Islandu.
red


Vězení technologií

Vězení technologií

PRAHA 26. dubna (VS ČR) - Poněkud neobvyklým způsobem se na téma vězeňství a vězeňské architektury zaměřil brazilský designer Felipe Luchi při přípravě reklamní kampaně pro americký cestovatelský časopis. Vyšel z předpokladu, že jsou to často moderní technologie, a předměty denní potřeby, které lidem brání opustit svůj životní stereotyp a vydat se do přírody a na cesty. Představil tedy několik návrhů vězeňských zařízení, stylizovaných do podoby věcí, které nás denně "vězní" v naší životní rutině.  

26.4.2013 9:58

více
Věznice uprostřed oceánu

Věznice uprostřed oceánu

PRAHA 15. dubna (VS ČR) - Britská splolečnost [AC - CA], specializující se na pořádání veřejných ideových architektnických soutěží, vyhlásila výsledky soutěže se zadáním na podobu ideální věznice uprostřed Tichécho oceánu. Cílem soutěže není realizace projektu, ale spíše podpora veřejného zájmu o problematiku vězeňství a jeho společenského poslání.  

15.4.2013 14:09

více
Schůzka vězeňských služeb V4

Schůzka vězeňských služeb V4

PRAHA 11. dubna (VS ČR ) - Upevnění vzájemných vztahů a rozvoj spolupráce v penitenciární oblasti a výměna zkušeností byly hlavní náplní pracovního setkání generálních ředitelů vězeňských služeb zemí tzv. Visegrádské čtyřky, které se konalo od pondělí v Praze. Kromě hostitele, generálního ředitele VS ČR Petra Dohnala se schůzky zúčastnil generální ředitelé vězeňských služeb Slovenska Eugen Balko, Polska Jacek Wlodarski a Maďarska András Csóti.

11.4.2013 10:49

více
Schválena novela zákona o VS a JS

Schválena novela zákona o VS a JS

PRAHA 3. dubna (MSp) - Do Senátu míří vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 555/1992 Sb. o Vězeňské službě a justiční stráži České republiky. Novela reaguje mimo jiné na doporučení ombudsmana a umožňuje Vězeňské službě pořizovat zvukové a obrazové záznamy ve spravovaných a střežených zařízeních a přilehlých prostorách. „Pokud jde o otázku ochrany osobních údajů v návaznosti na použití kamerového systému, Vězeňská služba této ochraně věnuje zvýšenou pozornost,“ ujistil ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

3.4.2013 13:24

více
Schválena novela zákona

Schválena novela zákona

PRAHA 27. března (MSp) - Poslanecká sněmovna včera ve druhém čtení schválila vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 555/1992 Sb. o Vězeňské službě a justiční stráži České republiky. Zpravodajkou novely byla poslankyně Jana Černochová. Novela zákona reaguje na praktické potřeby Vězeňské služby (VS) a dalších orgánů činných v trestním řízení, které vyplývají z dosavadních zkušeností uplatňování tohoto zákona. Zaměřuje se na zpřesnění některých vztahů, a to jak v rámci VS, tak vůči ostatním subjektům, zejména pak Policii ČR.

27.3.2013 10:55

více
Rentgen celní správy v Plzni

Rentgen celní správy v Plzni

PLZEŇ 21. března (VS ČR) – Mobilní rentgen Celní správy ČR byl minulý týden vidět u vjezdu do Věznice Plzeň. Vězeňská služba ČR zde ve spolupráci s celní správou kontrolovala vozidla přijíždějící do věznice. Preventivně bezpečnostní akce byla zaměřena na zamezení průniku nepovolených předmětů do věznice. Právě zamezení průniku nepovolených předmětů do věznic a vazebních věznic je v současné době hlavní bezpečnostní prioritou vězeňské služby.

21.3.2013 13:04

více
23. výročí leopoldovské vzpoury

23. výročí leopoldovské vzpoury

PRAHA 15. března (VS ČR) – Největší vězeňská vzpoura v dějinách moderního československého vězeňství začala před třiadvaceti lety ve slovenské věznici Leopoldov. Vyvolaly ji více než dvě stovky vězňů, kteří už od února 1990 protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla a požadovali okamžité propuštění. Patnáctého března vězňové zaútočili na příslušníky tehdejšího sboru nápravné výchovy, vytlačili je z areálu a ovládli celou věznici.

15.3.2013 11:36

více